naglowek_mikolaj-900

Zbliża się czas świąt i obdarowywania bliskich. Jest to również czas ogromnego bólu głowy dla każdego kto nie bardzo ma pojęcie co mógłby kupić bliskiej osobie, zwłaszcza gdy ta jest zapalonym fotografem, a chcielibyśmy by nasz prezent związany był z fotografią.
Oczywiście mając zapas gotówki znalezienie pomysłu na dobry prezent nie jest takim problem, jak w przypadku gdy dysponujemy niewielką kwotą lub gdy chcielibyśmy obdarować kogoś symbolicznie. Ciekawym pomysłem są akcesoria fotograficzne, jednak trzeba pamiętać, że trzeba mieć wiedzę na temat jakie elementy są już w posiadaniu oraz dopasowania akcesoriów do systemu obdarowywanej osoby.
Postaram się więc podpowiedzieć Wam jaki prezent wybrać, by nie był to strzał kulą w płot, a celny “Good Shoot” jak mawiają zawodowcy ;)

 1. Książka o fotografii
  Z całą pewnością najtańszym prezentem jest książka, nie zapomnijmy aby książkę dobrać do poziomu umiejętności, wiedzy oraz rodzaju fotografii zgonie z preferencjami. Dobrze byłoby gdybyśmy takiej  pozycji nie powielili. Książka nie musi być dokładnie o fotografii, może być to album fotograficzny, inspirujący do kolejnych zdjęć. Ciekawe i wartościowe książki można już kupić od 40 zł, na większe albumy o fotografii trzeba przeznaczyć więcej – około 200 zł

  Budżet od 40 zł

 2. Filmy o Fotografii

  Kravka training
  Książki czyta coraz mniej osób, dlatego można wybrać film o fotografii. Ciekawą pozycją jest “Geniusz zaklęty w fotografii”, który opisywałem jakiś czas temu na własnym blogu [link] Opowiada historię fotografii od pierwszych dagerotypów do obecnych czasów. Inną ciekawą pozycją jest zbiór filmów o fotografii pod tytułem Oblicza Fotografii. Jeśli jednak ktoś myśli że znajdzie na tych filmach podpowiedzi jak fotografować kwiatki,  to się zawiedzie.

  Budżet od 70 zł

 3. Kurs fotograficzny

  To dobra propozycja nie tylko dla początkujących fotografów, ale również tych którzy fotografują od lat, a chcieliby swoją wiedzę wzbogacić o techniki wykorzystywane przez profesjonalistów w celu osiągnięcia lepszych rezultatów. Kurs taki można nabyć dla siebie lub sprezentować najbliższej osobie np. w formie Vouchera – bonu towarowego na okaziciela. Bon ma tę przewagę, że osoba obdarowana może dokonać wyboru terminu kursu w całym okresie ważności Vouchera.

  voucher-wachlarz
  Kurs jest z pewnością najlepszym pomysłem, bo umożliwia Uczestnikowi przede wszystkim bezpośredni kontakt z prowadzącym, zadawanie pytań, wymianę spostrzeżeń i uczestniczenie w dyskusji.

  Budżet od 160 zł

 4. Plecak lub torba

  Każdy fotograf zaczyna od małej torby. Mieści w niej swój aparat z jednym obiektywem, kilka kart i może jeszcze lampę błyskową. Z czasem kupuje dodatkowe obiektywy i akcesoria i miejsca w torbie zaczyna brakować. W tej sytuacji dobrym prezentem będzie torba lub plecak fotograficzny. Tu chciałbym przestrzec przed kupowaniem dużych toreb lub plecaków, gdyż nie zawsze fotograf będzie potrzebować zabrać cały swój sprzęt ze sobą.
  Na rynku jest ogromny wybór toreb i plecaków, jednak ze względu na użyte materiały i zabezpieczenia, warto rozglądać się za produktami znanych marek. Spoglądając na wyroby znanej firmy Lowepro, za 200 zł można znaleźć już plecak na jedną lustrzankę i kilka obiektywów, a najprostsze torby na małe aparaty hybrydowe możemy już kupić od 150 zł.

  Budżet od 150 zł

 5. Statyw lub monopod

  Statyw jest niezbędny w przypadku zdjęć nocnych, zdjęć krajobrazowych lub  architektury. Statyw należy dobrać uwzględniając masę zestawu aparat + obiektyw. Tanie statywy są zbyt lekkie i niestabilne. Dobre i względnie tanie statywy są ciężkie więc przy częstych wędrówkach w góry będą mocno ciążyć. Dobre sztywne i lekkie karbonowe statywy, są drogie ale dzięki niskiej wadze będą częściej zabierane w podróż.

  Budżet od 200 zł za podstawowy statyw z głowica do 1500 zł za firmowy statyw z głowicą

 6. Profilowanie aparatu (dla profesjonalisty)

  Color Checker Passport do profilowania aparatów podczas sesji zdjęciowej

  Budżet 330 zł

 7. Drukarka Fotograficzna

  Ciekawym pomysłem na prezent może być kompaktowa drukarka Celphy firmy Canon. Jest to drukarka termo-transferowa, która drukuje bez atramentu za pomocą specjalnej folii. Każdy fotograf łatwo może zabrać ją ze sobą na sesję lub w podróż. Podstawowy format papieru 10×15 cm

  Budżet od 250 zł możliwe okazje na Allegro uwaga drukarka jest sprzedawana bez papieru koszt kompletu 150 zł za 108 arkuszy 10×15 cm

Na koniec warto pamiętać aby wcześniej przeprowadzić wywiad co tak naprawdę nasz fotograf by potrzebował od Mikołaja

Jeśli macie jakieś pomysły na prezent podzielcie się z nami w komentarzach.

[fb-like]

Skomentuj


Polecamy

 • Agencja Probeta
 • Fotografia ślubna | Zdjęcia ślubne | Katowice, Śląsk
 • Panoramy 3D Google | Zdjęcia Firmowe Śląsk
 • Agencja Fotograficzna Jasnia.pl zdjęcia dla firm , przemysłu i usług