Dobra fotografia to cały proces. Rozpoczyna się od wyczucia kompozycji obrazu, która odróżnia przemyślane ujęcia od przypadkowych „pstryków”. Wtedy często słychać głosy w stylu „masz dobre oko”, „świetnie uchwycony moment”. Następny etap to kupno takiego sprzętu, który nie ogranicza i pozwala na bardziej kreatywną fotografię. Do poprzednich opinii dochodzą kolejne „masz super sprzęt”, „ale wypasiony obiektyw”. I wydawać mogłoby się, że wszystko już jest super-hiper, ale no… coś zdjęcia nie są za fajne, ale tyle wydało się pieniędzy. Często można złapać się na tym, że wujek z aparatem kompaktowym ma lepszą jakość.

Dlaczego tak jest?

Jest tak dlatego, bo do każde zdjęcie wymaga edycji cyfrowej i zabiegów korygujących niedoskonałości matrycy cyfrowej. W aparatach kompaktowych zainstalowane jest oprogramowanie, które w oparciu o autorskie rozwiązania producentów sprzętu robi to automatycznie z różnym rezultatem. W lustrzankach obraz jest bardziej „płaski” i stanowi lepszą bazę do dalszej edycji. Czy potrzebna jest edycja pozostawię Waszej ocenie. Niżej pokaże Wam moje zdjęcia wykonane w Wesołym  Miasteczku w Chorzowie. Aparat Canon 5d mk I – leciwy sprzęt. Na zdjęciach  jest kurtyna typu „przed-po”. Edycja została wykonana jedynie w programie Adobe Lightroom 6. Nie użyto Photoshopa!

Jeśli chcecie osiągnąć podobne rezultaty we własnych projektach, to zapraszamy na nasz dwudniowy  Kurs Adobe Lightroom 6.

 

Kategorie: Szkoła Fotografii

Skomentuj