Wszystkie aparaty cyfrowe mają wbudowany specjalny procesor obrazu, który zajmuje się przetwarzaniem sygnału z matrycy cyfrowej na fizyczne zdjęcie zapisywane na karcie pamięci. Producenci aparatów pracują nad przeróżnymi algorytmami, które mają zbliżać obraz zarejestrowany przez matrycę do tego, który rejestrują nasze oczy, a czasem nawet dodają coś od siebie. W przypadku niektórych aparatów kompaktowych kolory główne(zielony, czerwony, niebieski) mają podbita saturację. Często obraz wygląda na bardzo „cukierkowy”. Do tego podnoszony jest ogólny kontrast, podbijana jest saturacja błękitów nieba, korygowana jest ekspozycja i krzywe całej ekspozycji etc. Pomijając błędy pomiaru ekspozycji i jakość optyczną zastosowanych obiektywów, zdjęcie dobrze naświetlonego planu zazwyczaj jest OK. Zabierając zatem aparat kompaktowy na wycieczkę do „ciepłych krajów” możemy oczekiwać udanych, nasyconych kolorami, pięknych zdjęć.

 

Apetyt rośnie w miarę jedzenia…

 

Z czasem aparat kompaktowy obnaży przed Wami swoje wady i zapragniecie kupić lustrzankę. W takich aparatach zwykle procesor jest już mniej łaskawy. Nie dodaje już tyle od siebie. Zdjęcia są bardziej płaskie, mniej kontrastowe, często „mdłe w odbiorze”. Jednocześnie wcale nie oznacza to, że pozbawione są szczegółów w światłach lub cieniach, że są nieostre etc. Po prostu trzeba nad nimi trochę popracować by nadać im blasku, w sposób kontrolowany dokładnie tak, jak robił to procesor w kompaktach.

 

Do tego celu posłuży Wam program Adobe Photoshop Lightroom 6/CC. Niżej zobaczycie przykład typu „before/after – przed/po”. Zobaczcie jaki efekt końcowy udało mi się uzyskać.

 

Lightroom to doskonałe narzędzie do edycji cyfrowej, podstawowego retuszu, drukowania i zarządzana swoją kolekcją zdjęć, a przy tym w bardzo przystępnej cenie. Regularnie prowadzimy dwudniowe Kursy Lightroom na których nauczymy Was jego obsługi.

 

Skomentuj