Technika HDR (High Dynamic Range) polega na łączeniu kliku zdjęć o różnych ekspozycjach tego samego ujęcia w jedno zdjęcie HDR. W celu osiągnięcia dużej dynamiki i precyzji często wykonuje się aż 7 zdjęć, które następnie scala się w jedno za pomocą specjalistycznych programów do stronienia.

Co nam daje HDR?

Mówiąc w skrócie – pozwala nam wydobyć szczegóły z cieni i świateł. Bardzo łatwo można zauważyć, że na zdjęciu nocnym bardzo mocno oświetlone partie obrazu są prześwietlone(białe), a elementy w głębokim cieniu praktycznie zlewają się z czernią. Matryca cyfrowa nie daje sobie rady z tak dużą głębokościa tonalną, ale czy jest tak do końca? Sprawdzimy to!

Do tego artykułu użyłem zdjęcia nocnego Hotelu Bolero w Bułgarii. Parametry ekspozycji: 5s, f/10, iso 800.  Za statyw posłużyła balustrada balkonu :-)

Bo zestrojeniu zdjęcia w Lightroomie otrzymałem następujące zdjęcie i oznaczyłem je jako 0 EV.

W celu uzyskania ekspozycji -1EV zmniejszyłem suwak ekspozycji o -1 i wywołałem kolejne zdjęcie.

01-2

Następnie zwiększyłem ekspozycje o +1 i wywołałem.

03-2

Tak otrzymane zdjęcia zapisałem na dysku jako 1,2,3 i zaimportowałem ponownie do Lightrooma. Następnie oznaczyłem grupę zdjęć, nacisnąłem prawy klawisz myszki> Edit In > Merge to HDR Pro in Photoshop.

Spowodowało to załadowanie zdjęć do Photoshopa i otwarcie aplikacji do strojenia HDR. Ssuwaków jest sporo i trzeba poeksperymentować nastawami w celu osiągnięcia satysfakcjonującego rezultatu. Przyda się również krzywa tonalna.

Finalnie uzyskałem następujące efekt, który możecie sami ocenić i porównać ze zdjęciem bazowym.

hdrJak widać format RAW ma w sobie dość duży potencjał i rezultat końcowy jak na ISO 800 jest akceptowalny, choć doskonale widać, że w rozświetlonych cieniach pojawia się szum i banding, dlatego też w celu otrzymania idealnych wyników jeden RAW jest niewystarczający.

Zachęcam do eksperymentowania ze swoimi RAW’ami. Ciekawe HDR’y lub jak to nazywam PseudoHDR’y mogą wam sprawić dużo satysfakcji.

[fb-like]
Kategorie: Szkoła Fotografii
Tagi:

Skomentuj


Polecamy

  • Agencja Probeta
  • Fotografia ślubna | Zdjęcia ślubne | Katowice, Śląsk
  • Panoramy 3D Google | Zdjęcia Firmowe Śląsk
  • Agencja Fotograficzna Jasnia.pl zdjęcia dla firm , przemysłu i usług