Otrzymujemy wiele zapytań dotyczących sprzętu komputerowego do edycji cyfrowej zdjęć. W niniejszym artykule zaprezentujemy super wydajny i bardzo cichy komputer jaki  złożyliśmy z najnowszych, dostępnych na polskich rynku części. W artykule opiszemy poszczególne podzespoły oraz uzasadnimy dokonany wybór.

Obudowa Fractal Design R5 Titan Window – doskonale wygłuszona obudowa wyposażona w filtry powietrza i maty wygłuszające, posiadająca dwa wentylatory z możliwością skokowej regulacji obrotów, przedni panel wykończony w kolorze tytanu i boczne okno. Mieści wszystkie rodzaje płyt głównych i wentylatorów CPU, ma świetne prowadzenie kabli, dostosowana jest do chłodzenia wodnego. Górne panele ściągane. Minimalistyczny i profesjonalny design, funkcjonalność i cisza były decydujące.

front34

Zasilacz Be Quiet! Straight Power CM 600W – bardzo cicha jednostka z wentylatorem z łopatkami o zoptymalizowanym kształcie, łożyskiem typu fluid dynamic bearing z rdzeniem miedzianym oraz wysokiej jakości układem scalonym sterującym silnikiem wentylatora. Ma certyfikat 80+ GOLD zapewniający sprawność 93% przy połowie obciążenia. Moc zasilacza jest zupełnie wystarczająca biorąc pod uwagę energooszczędność nowych procesorów i kart graficznych. Oczywiście jeśli nosicie się z zamiarem poważnej rozbudowy należy rozważyć większa jednostkę.

be_quiet_straight_power_e9_02

Płyta główna ASUS Z170 PRO GAMING – płyta wspierająca najnowsze procesory Skylake, świetny bios, możliwości przetaktowania procesora i pamięci, regulacja napięć. Bardzo stabilna i świetne oprogramowanie Asusa automatycznie dostrajające system. Płyta obsługuje USB 3.1 i ROG panel. Bardzo dobry układ dźwiękowy z „pływającym światłem” i atrakcyjne czerwone diody pokazujące stan pracy poszczególnych elementów płyty. Najciekawszy jest system sterowania wentylatorów. Specjalne oprogramowanie przeprowadza tuning obrotów wentylatorów w obudowie, zapisując krzywe w biosie dla każdego wentylatora osobno. Dzięki temu przy niskim obciążeniu procesora są praktycznie niesłyszalne.

H170 Pro Gaming _05

Procesor Intel 6700K – najwydajniejsza jednostka z serii Skylake 6-tej generacji, wyprodukowana w procesie technologicznym 14 nm. 4 rdzenie z hypertradingiem, taktowane nominalnie częstotliwością 4Ghz (40×100). Procesor ma odblokowany mnożnik, oraz wyposażony jest w kartę graficzną Intel HD Graphics 530 zatem nie trzeba dodatkowej karty graficznej do wyświetlenia obrazu na monitorze.

Intel-Core-i7-6700K-Skylake-Processor

Wentylator Cooler Master HYPER 612 v2 – duży, wydajny i supercichy wentylator z miedzianymi ciepłowodami, przylegającymi bezpośrednio do procesora. Ma doskonały stosunek wydajności do głośności pracy. Można stwierdzić, że przy małym obciążeniu procesora jest praktycznie niesłyszalny. Przypominamy, że steruje nim również bios płyty głównej sterujący napięciem wg ustalonej krzywej.

79a

Pamięć RAM – DDR4 Kingston Savage 2666 16GB (2x8GB dual chanell) – Nowy chipset Z170 obsługuje pamięci DDR4. Z uwagi na to, że płyta główna ma możliwość przetaktowywania pamięci i wspiera profile XMP zastosowaliśmy nieco szybsze pamięci pracujące z timingami: CL 13-13-14-14. Analizując wykresy dochodzimy do wniosku, że podnoszenie częstotliwości pracy pamięci RAM nie przekłada się znacząco na osiągi, za to znacznie podraża zestaw. Zdecydowaliśmy się na 16GB RAM. Przy dużej ilości otwartych dużych plików graficznych i warstw praca będzie komfortowa.

22163502022007273119

Dysk systemowy SAMSUNG SSD 850 EVO 250GB – bardzo wydajny dysk SSD na system operacyjny. Technologia V-NAND 3D – 32 warstw komórek jedna na drugiej zamiast stosowania mniejszych komórek układanych poziomo jedna obok drugiej. Takie rozwiązanie zapewnia wzrost gęstości i lepsze wykorzystanie przestrzeni.

samsungssd

Dyski na dane 2 x WD Caviar Balck 3TB – szybkie dyski 7200 rpm, technologia StableTrac chroniąca wałek silnika wewnątrz napędu dysku, co zwiększa niezawodność i pomaga zmniejszyć wpływ wibracji. Dysk obsługują dwa procesory, które wspiera cache 64 MB. Nie bez znaczenia jest również 5 lat gwarancji. Dyski docelowo zostały połączone macierz RAID 1 (mirroring), która zabezpiecza dane w przypadku awarii jednego z nośników. Alternatywą było zastosowanie dysków WD Red lub WD Red Pro, jednak te cechują się mniejszą prędkością obrotową i dłuższym czasem dostępu do danych. Dyski z serii RED polecamy zdecydowanie do wielodyskowych systemów RAID w systemach NAS.

wd_wd3003fzex_3tb_sata_6gb_s_3_5_1008102

Karta graficzna Palit GeForce GTX 960 JETSTREAM 2GB – karta z serii 9xx cechująca się mniejszym poborem energii elektrycznej przy zachowaniu dobrych osiągów. Wcześniej pisałem, że nie jest ona niezbędna, gdyż zastosowany procesor wyposażony jest w kartę graficzną. Dlaczego więc zdecydowaliśmy się na instalację karty? Głównym powodem jest oprogramowanie Adobe Photoshop Lightroom 6, które do obliczeń wykorzystuje wsparcie rdzeni CUDA. Zainstalowana karta posiada ich 1024. Dodatkowo karta daje nam możliwość komfortowej gry we wszystkie dostępne tytuły. Karta wyposażona jest w półpasywne chłodzenie. Podczas przeglądania internetu lub pisania w edytorze wentylatory zainstalowane na karcie stają. Istotne jest również, że karta ma dwa wyjścia DVI pozwalające na podłączenie dwóch monitorów oraz wyjścia HDMI i DP.

palit960js_3strony_up

 Monitor DELL U2415 – na samym początku należy zaznaczyć, że nie jest to monitor typowo poligraficzny. Użytkownicy przygotowujący materiały do wydruku powinni rozważyć raczej zakup sprzętu wyższej klasy (np. EIZO ColorEdge CX241), pracującego w pełnej przestrzeni AdobeRGB. Proponowany Dell U2415 pokrywa wg producenta  99% przestrzeni sRGB, posiada matryce AH-IPS, jest fabrycznie skalibrowany. W testach osiąga odchylenie od normy kolorystycznej Delta E < 3, co jest bardzo dobrym wynikiem w tej klasie. Posiada rozdzielczość 1920×1200 i kontrast 1:1000. Podobać się mogą również wąskie ramki. Monitor posiada tylko wejście HDMI, jednak większość kart i płyt głównych dostępnych na rynku posiada już takie wyjście.

1175274

System operacyjny Windows 10 – zdecydowaliśmy się na zainstalowanie najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu. Wszystkie komponenty i programy pracują bez problemu. Początkowo mieliśmy kłopoty z poprawną pracą macierzy RAID, ale po zainstalowaniu najnowszych sterowników Intel RST wszystko zaczęło pracować poprawnie. Wydajność dysków w RAID 1 waha się przedziale od 100-160 MB/s. Oprogramowanie ASUS’a pozwoliło na przetaktowanie procesora i stabilną prace przy częstotliwości 4.8Ghz. Po uruchomieniu oprogramowania Fan Expert i tuningu wentylatorów zapanowała błoga cisza…

Podsumowanie

O wyborze części zdecydowały głównie wydajność i komfort pracy. Początkowo mieliśmy obawy, czy naszego systemu nie dotkną choroby wieku dziecięcego. System operacyjny, płyta i procesor w końcu były dopiero miesiąc na rynku. Na szczęście po zainstalowaniu wszystkich najnowszych sterowników wszystko pracuje stabilnie.

wnetrze

Kategorie: Szkoła Fotografii

Skomentuj


Polecamy

  • Agencja Probeta
  • Fotografia ślubna | Zdjęcia ślubne | Katowice, Śląsk
  • Panoramy 3D Google | Zdjęcia Firmowe Śląsk
  • Agencja Fotograficzna Jasnia.pl zdjęcia dla firm , przemysłu i usług